Saklama Koşulları

Doğal ürünleri yetiştirmek kadar saklamakta çok önemlidir. Saklama koşulları ihlal edilmiş doğal ürünler insan sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Bal, zeytinyağı, bitkisel yağlar yani bütün doğal ürünler gün ışığından olumsuz etkilenir. Güneş ışığı demiyorum gün ışığı. Yol kenarlarında ve güneşin altında satılan ürünleri varın siz düşünün.

Balı Saklama Koşulları

Balın doğal özelliklerini kaybetmemesi için ısı ve ışıktan uzak olan yerlerde saklanması gerekmektedir. Uzun süre ısıya maruz kalan balların renginde kararmalar ve kimyasal yapısında değişimler gözlenmektedir. Ayrıca 10-15 derece arasında muhafaza edilen, buzdolabında tutulan ya da sık sık ısı değişimlerine maruz kalan ballarda kristalleşme de görülebilmektedir. Bu sebeple ideal bal saklama sıcaklığı 18-24 derece arasıdır. Önemli olan bir diğer nokta ise balın kapalı olarak muhafaza edilmesidir. Aksi takdirde bal ortamdaki kokuları ve nemi emebilmektedir. 

O halde balı saklarken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

  • Bal, tercihen cam kavanozlarda saklanmalı ve kavanoz kapakları sıkıca kapatılmalıdır.
  • Bal, güneş ışığından ve sıcaktan korunmalıdır.
  • Bal, buzdolabına konulmamalı ve aşırı soğuktan da korunmalıdır.
  • Bal, için en ideal ısı oda sıcaklığıdır.
  • Bal, ağzı açık kutularda ya da kâselerde muhafaza edilmemelidir.
  • Bal, kavanozundan tüketilecek kadar alınmalıdır. 
  • Balı koyacağınız kavanoz nemli olmamalıdır. Çünkü nemin bal üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
  • Balı koyacağınız kavanozun kapakları sıkıca kapanabilmelidir. Böylece dışarıdaki kötü kokular ve nem balınıza sinmeyecektir.
  • Bal, fırın ya da ocak gibi ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. 
  • Balı, dondurmak da saklama yöntemlerinden birisidir. Tüketmek istediğiniz zaman dondurucudan çıkarıp çözünmesini beklemek yeterli olacaktır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi balı buzdolabında saklamak uygun değildir. 

Arısütünün Saklama Koşulları

Arı Sütü Çeşitlerine Göre Muhafaza Koşulları Saf Arı Sütü; +4 C veya altında, güneş ışınlarından uzakta, kuru yerde, ağzı kapalı, çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza ediniz. Uzun süreli saklama için -18 C’de (derin dondurucuda) muhafaza ediniz.Bal ile Karıştırılmış Arı Sütü; Oda sıcaklığında (maksimum 24-25 C ye kadar) muhafaza edilebilir. Yüksek sıcaklıkta uzun süre kalması Arı Sütünün içerisinde bulunan bazı besin öğelerinin kaybolmasına ve niteliğini yitirmesine neden olur. Arı Sütü ve Bal karışımında Bal, Arı Sütünün koruyucusu görevini görür ve hızlı bozulmasını engeller.

Polenin Saklama Koşulları

Polen yanlış koşullarda saklandığı zaman hızlı bir şekilde besin değerini kaybeden bir ürün olduğundan uygun koşullarda depolama imkanı sağlanmalıdır. Taze polen bir işlem yapılmadan oda sıcaklığında depolanırsa birkaç gün sonra besin değerini kaybeder. İşlem görmemiş polen soğuk hava deposunda 1 yıldan fazla tutulursa besin değerinin büyük bir bölümünü kaybeder. Poleni depolamadan önce nem oranı %5 olacak şekilde kurutularak güneş ışığı almayacak bir ortamda muhafaza edilebilir. %5 nem oranına sahip polen 5 derecelik buzdolabında bir yıl kadar -15 derecelik ortamda ise uzun seneler özelliğini korur. Polen çabuk nem alan ürün olduğundan korumak için hemen kurutulmalıdır.

Not: Polene kesinlikle metal kaşık ile temas edilmemelidir. Metale temas ederse besin değeri tamamen yok olur. 

Zeytin Yağının Saklama Koşulları

Işık, sıcaklık, hava ve zaman gibi etmenlerden zeytinyağı etkilenmektedir. Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke, seramik ya da cam kutularda saklanmalıdır.